Hyppää sisältöön
Takaisin

Kaksi avoinna olevaa virkaa Etelä-Karjalan hyvinvointialue, Etelä-Karjalan pelastuslaitos

Julkaisuajankohta 25.6.2026 14.30
Tyyppi:Tiedote
Joutsenon paloaseman kallustohallinta, jossa on paloautoja ovet auki.

Kaksi pelastajan virkaa avoinna Imatran ja Joutsenon paloasemilla.

Etelä-Karjalan pelastuslaitoksella tarjoamme hyvähenkisen ja eteenpäin katsovan työyhteisön. Olemme aktiivisesti mukana pelastusalan valtakunnallisessa yhteistyössä. Pelastajana pääset avainpaikalle osallistumaan ja osaltaan kehittämään pelastuslaitoksen palvelutuotantoa, henkilöstön hyvinvointia ja Etelä-Karjalan turvallisuutta. Maakunnassamme pääset asumaan keskellä kauneinta luontoa hyvien yhteyksien ja palvelujen äärellä. Eteläkarjalaiset tunnetaan avoimina, eloisina ja vieraanvaraisina.

Haluaisitko sinä olla yksi meistä?

Etelä-Karjalan pelastuslaitos hakee palvelukseensa kahta osaavaa ja innostunutta pelastajaa, joiden ensisijaiset sijoituspaikat ovat  pelastustoimintapalveluiden valmiuden tulosyksikössä Joutsenon tai Imatran paloasemalla.

Pelastajan tehtäviin kuuluu pelastajan perustehtävät. Muista pelastajan tehtävistä päätetään tarkemmin henkilökohtaisessa tehtäväkuvassa huomioiden henkilön koulutus ja työkokemus.

Pelastajan viran kelpoisuusvaatimuksena on pelastuslain (379 / 2011) ja pelastustoimesta annetun valtioneuvoston asetuksen (407 / 2011) 6§:n 1. kohdan mukainen kelpoisuus, miehistötutkinto, sekä BC-luokan ajokortti. Eduksi katsotaan muu soveltuva koulutus.

Hakuaika 9.7.2026 asti.

Koko hakuilmoitus linkin takaa.

Etelä-Karjala