Hyppää sisältöön

Pohjois-Pohjanmaa on pelastustoimen näkökulmasta vaihteleva toimintaympäristö. Laajaan maakuntaan mahtuu kaupunkimaisia alueita, merenrantaa, maataloutta, erämaata, isoja tuotantolaitoksia sekä paljon erilaisia erityisriskikohteita.

Pelastustoimintaan kuuluu hälytysten vastaanottaminen, väestön varoittaminen, uhkaavan onnettomuuden torjuminen, onnettomuuden uhrien ja vaarassa olevien ihmisten, ympäristön ja omaisuuden suojaaminen ja pelastaminen, tulipalojen sammuttaminen ja vahinkojen rajoittaminen sekä näihin mainittuihin tehtäviin liittyvät johtamis-, viestintä-, huolto- ja muut tukitoiminnat.

Vuosittain Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos hoitaa noin 8 000–9 000 pelastustehtävää, näistä noin 2 000–2 500 tulee olemaan ensihoitoa tukevia ensivastetehtäviä.


Lisätietoja:
Palvelualuejohtaja: pelastuspäällikkö Harri Pyyhtiä, 044 429 6005, harri.pyyhtia(a)pohde.fi

 



Vastuualuepäälliköt:
Palopäällikkö (Oulu) Kimmo Virkkala, 044 703 8624, kimmo.virkkala(a)pohde.fi
Palopäällikkö (Pohjoinen) Petri Hintikka, 044 703 8620, petri.hintikka(a)pohde.fi
Palopäällikkö (Keskinen) Hannu Timonen, 044 703 8821, hannu.timonen(a)pohde.fi
Palopäällikkö (Länsi) Marko Talus, 044 4296 141, marko.talus(a)pelastustoimi.fi
Palopäällikkö (Etelä) Esa Ihalainen, 044 4296 038, esa.ihalainen(a)pelastustoimi.fi
Palopäällikkö (Kaakko) Jorma Rasila, 044 4296 301, jorma.rasila(a)pohde.fi

 

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen kunnat, pelastustoimen vastuualuejako.