Hyppää sisältöön

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen asiakaspalvelu ja tilannekeskus on avoinna vuorokauden ympäri. Puhelinnumero: 09 8162 8699.

Postiosoite: PL 6700, 02070 ESPOON KAUPUNKI

Katuosoite: Palomiehentie 1

Saapumisohje keskuspaloaseman vierailijoille, ei saavutettava pdf

Sähköposti: pelastuslaitos(a)espoo.fi

Työntekijöiden osoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@espoo.fi.

Yhteydenotot/soittopyynnöt tilannekeskuksen kautta 09 8162 8699.

Päivystävä palotarkastaja

Päivystävä palotarkastaja on tavoitettavissa puhelimitse arkisin klo 9.00-11.30, p. (09) 8162 6815.

Puhelinajan ulkopuolella voitte laittaa asianne sähköpostitse osoitteeseen paivystava.palotarkastaja(a)espoo.fi. Teihin ollaan yhteydessä mahdollisimman pian.

Voit kysyä päivystävältä palotarkastajalta mm. palotarkastuksiin, lupa-asioihin, nuohoukseen, pelastussuunnitelmiin ja muuhun onnettomuuksien ehkäisyyn liittyvistä asioista.

Nuohoojat: Voitte ilmoittaa vikailmoitukset päivystävälle palotarkastajalle. 

Palotarkastajien tehtäviin kuuluu pelastuslaitoksen valvontasuunnitelman mukaiset palotarkastukset sekä onnettomuuksien ehkäisyyn liittyvä ohjaus ja neuvonta. Lisäksi palotarkastajilla voi olla omia erityisvastuualueitaan, kuten pyrotekniikka, koulut tai yleisötilaisuudet. Palotarkastajat ovat yhteydessä tarkastettavien kohteiden edustajiin ja sopivat tarkastusajan. Kaikissa palotarkastuksiin ja onnettomuuksien ehkäisyyn liittyvissä asioissa palvelee päivystävä palotarkastaja.

Yhteydenotot rakentamisen suunnittelun ohjaukseen liittyen

Rakentamisen suunnittelun ohjauksen yhteystiedot alueittain ovat alla.

Laita asiasi tiedoksi jokaiselle aluetta hoitavalle henkilölle. Kerrothan viestissäsi perustiedot rakennushankkeesta (mitä rakennetaan, mahdollinen paloturvallisuussuunnittelun vaativuusluokka jne.). Sinuun ollaan sen jälkeen yhteydessä jatkotoimenpiteitä varten mahdollisimman pian.

Aluejako:

PV-luokan hankkeet koko Länsi-Uusimaa:

Jukka Saari (jukka.t.saari(a)espoo.fi)
Anssi Kuhlman (anssi.kuhlman(a)espoo.fi)

Espoo, Kauniainen:

Nina Piela-Tallberg, (nina.piela-tallberg(a)espoo.fi) 
Jani Kuutsa, (jani.kuutsa(a)espoo.fi)
Markus Airikkala, (markus.airikkala(a)espoo.fi) 

Kirkkonummi, Raasepori, Hanko, Inkoo:

Marcus Hindersson, (marcus.hindersson(a)espoo.fi)
Rasmus Fredriksson, (rasmus.fredriksson(a)espoo.fi)

Lohja:

Jukka Saari, (jukka.t.saari(a)espoo.fi )
Anssi Kuhlman (anssi.kuhlman(a)espoo.fi)

Vihti, Karkkila, Siuntio:

Markus Airikkala, (markus.airikkala(a)espoo.fi)
Jani Kuutsa, (jani.kuutsa(a)espoo.fi)

Muita yhteystietoja

Ensihoidon opiskelijat voivat lähettää harjoittelupaikkatiedustelut sähköpostitse osoitteeseen: ehopiskelijat(a)espoo.fi.

Oppilaitokset voivat ottaa yhteyttä työharjoitteluasioissa Tilannekeskukseemme.

Turvallisuuskoulutuksiin liittyvät yhteydenotot sähköpostitse: turvallisuuskoulutus.lup(a)espoo.fi.

Kirjaamo

Paloasemat

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen vakinaisen henkilöstön paloasemien yhteystiedot.

Laskutustiedot

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen laskutustiedot.