Hyppää sisältöön

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen asiakaspalvelu ja tilannekeskus on avoinna ympäri vuorokauden.

Puhelinnumero: 029 151 2112
Osoite: Palomiehentie 1, 02750 Espoo

Saapumisohje keskuspaloaseman vierailijoille, ei saavutettava pdf

Asiakaspalvelu: lansi-uusimaa@pelastustoimi.fi
Viranomaisasiointi: tilannekeskus.lu@pelastustoimi.fi

Työntekijöiden osoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi(a)pelastustoimi.fi

Yhteydenotot/soittopyynnöt tilannekeskuksen kautta 029 151 2112.

Anna palautetta

Päivystävä palotarkastaja

Päivystävä palotarkastaja on tavoitettavissa puhelimitse arkisin klo 9.00-11.30, p. 029 151 2512.

Puhelinajan ulkopuolella voitte laittaa asianne sähköpostitse osoitteeseen palotarkastaja.lu@pelastustoimi.fi. Teihin ollaan yhteydessä mahdollisimman pian.

Voit kysyä päivystävältä palotarkastajalta mm. palotarkastuksiin, lupa-asioihin, nuohoukseen, pelastussuunnitelmiin ja muuhun onnettomuuksien ehkäisyyn liittyvistä asioista.

Nuohoojat: Voitte ilmoittaa vikailmoitukset päivystävälle palotarkastajalle.

Palotarkastajien tehtäviin kuuluu pelastuslaitoksen valvontasuunnitelman mukaiset palotarkastukset sekä onnettomuuksien ehkäisyyn liittyvä ohjaus ja neuvonta. Lisäksi palotarkastajilla voi olla omia erityisvastuualueitaan, kuten pyrotekniikka, koulut tai yleisötilaisuudet.

Palotarkastajat ovat yhteydessä tarkastettavien kohteiden edustajiin ja sopivat tarkastusajan. Kaikissa palotarkastuksiin ja onnettomuuksien ehkäisyyn liittyvissä asioissa palvelee päivystävä palotarkastaja.

Yhteydenotot rakentamisen suunnittelun ohjaukseen liittyen

Rakentamisen suunnittelun ohjauksen yhteystiedot alueittain ovat alla.

Laitathan asiasi tiedoksi jokaiselle aluetta hoitavalle henkilölle. Kerrothan viestissäsi perustiedot rakennushankkeesta (mitä rakennetaan, mahdollinen paloturvallisuussuunnittelun vaativuusluokka jne.). Sinuun ollaan sen jälkeen yhteydessä jatkotoimenpiteitä varten mahdollisimman pian. Toivomme kärsivällisyyttä, sillä käsittelyajat ovat resurssivajeesta johtuen tällä hetkellä pidentyneet.

RAKENTAMISEN SUUNNITTELUNOHJAUS ON KESÄLOMALLA 1.7.-2.8.2024.
 

Aluejako:

PV-luokan hankkeet koko Länsi-Uusimaa:

Jukka Saari (jukka.saari@pelastustoimi.fi)
Anssi Kuhlman (anssi.kuhlman@pelastustoimi.fi)

Espoo, Kauniainen:

Markus Airikkala (markus.airikkala@pelastustoimi.fi)
Nina Piela-Tallberg  (nina.piela-tallberg@pelastustoimi.fi)

Kirkkonummi, Raasepori, Hanko, Inkoo:

Marcus Hindersson (marcus.hindersson@pelastustoimi.fi)
Rasmus Fredriksson (rasmus.fredriksson@pelastustoimi.fi)

Lohja:

Jukka Saari (jukka.saari@pelastustoimi.fi)
Anssi Kuhlman (anssi.kuhlman@pelastustoimi.fi)

Vihti, Karkkila, Siuntio:

Markus Airikkala (markus.airikkala@pelastustoimi.fi)
Rasmus Fredriksson (rasmus.fredriksson@pelastustoimi.fi)

Paloilmoittimien elinkaarikirjat (toteutuspöytäkirjat):

Raki Salmela (raki.salmela@pelastustoimi.fi)
Nina Piela-Tallberg (nina.piela-tallberg@pelastustoimi.fi) 
 
Sammutuslaitteiston suunnitteluperusteet: 

Raki Salmela (raki.salmela@pelastustoimi.fi)
Nina Piela-Tallberg (nina.piela-tallberg@pelastustoimi.fi)

Virve-sisäverkon tarvekartoituslomake: 

Raki Salmela (raki.salmela@pelastustoimi.fi)
Nina Piela-Tallberg (nina.piela-tallberg@pelastustoimi.fi)
 

Muita yhteystietoja

Ensihoidon opiskelijat voivat lähettää harjoittelupaikkatiedustelut sähköpostitse osoitteeseen: ehopiskelijat.lu@pelastustoimi.fi

Oppilaitokset voivat ottaa yhteyttä työharjoitteluasioissa Tilannekeskukseemme.

Turvallisuuskoulutuksiin liittyvät yhteydenotot sähköpostitse: turvallisuuskoulutus.lu@pelastustoimi.fi.

Kirjaamo: kirjaamo@luvn.fi