Hyppää sisältöön
Takaisin

Salossa Mäenalantiellä järjestetään harjoitus 2.2.2025 – alueella hälytysajoneuvoja ja savunmuodostusta

Julkaisuajankohta 29.1.2025 9.18
Tyyppi:Tiedote
Varsinais-Suomi
Kaksi pelastajaa sammuttaa palavaa taloa.

Varsinais-Suomen pelastuslaitos harjoittelee sunnuntaina 2.2.2025 Salossa, Mäenalantie 337 osoitteen lähistöllä. Rakennuspalon sammutusharjoitukseen osallistuu päätoimista ja sivutoimista henkilöstöä Salon, Kuusjoen ja Perttelin paloasemilta. Harjoitus alkaa klo 11.00 ja harjoituksen lopuksi poltetaan kohteena oleva purkukuntoinen rakennus hallitusti loppuun.

Tapahtumassa harjoitellaan erilaisia sammutusmenetelmiä ja sovelletaan uusia tekniikoita ja taktiikoita turvallisemman ja tehokkaamman pelastustoiminnan toteuttamiseksi. Harjoitukseen kuuluu savusukeltajien osaamista vahvistavia harjoitteita sekä rakennuksen ulkopuolelta tapahtuvan tehokkaan sammutustoiminnan harjoittelua.

Alueella on havaittavissa savunmuodostusta ja hälytysajoneuvoja.  Harjoitus ei aiheuta vaaraa alueen asukkaille ja hätäkeskusta tiedotetaan harjoituksesta erikseen. Harjoituskohteessa sekä sen välittömässä läheisyydessä on vältettävä asiatonta oleskelua molemminpuolisen turvallisuuden takia.

Ohjeessa pelastustoimen sukellus- ja pintapelastustoiminnasta edellytetään kuumassa työskentelyn osaamisen näyttö aidon kaltaisissa savusukellusta simuloivissa olosuhteissa. Kyseinen ohje koskee niin pelastuslaitosten päätoimisia kuin sopimuspalokuntien savusukeltajia.


Lisätietoja: palomestari Juha Penttilä, juha.t.penttila@varha.fi, p. 044 907 3894

Uusimmat