Tobak orsakar fortfarande bränder
Sedan 2010 måste cigaretter som säljs i Finland vara självsläckande. Det har dock inte förhindrat alla brandrelaterade skador orsakade av tobak.
Under åren 2023–2025 har det inom Västra Nylands räddningsverks område uppstått 100 bränder där en tobaksprodukt misstänks vara orsaken. Av dessa har majoriteten varit terrängbränder eller andra typer av bränder.
Övriga bränder har typiskt varit i separata avfallsbehållare, som exempelvis papperskorgar vid busshållplatser. Dessutom har det inträffat 29 byggnadsbränder eller brandfarliga händelser i byggnader.
Under 2025 har man uppskattat att 10 bränder orsakats av cigaretter eller andra tobaksprodukter. Det faktiska antalet kan dock vara högre, eftersom orsaken inte alltid kan fastställas – särskilt vid terrängbränder. Bland dessa 10 har det varit sex bränder i avfallsbehållare, två terrängbränder, ett fall där lösegendom på en balkong fattade eld, och dessutom en trolig branddöd till följd av rökning. Det misstänks även att en omfattande byggnadsbrand startade från en fimpburk på en terrass.
Självsläckande cigaretter slocknar inte
alltid av sig själva
Självsläckande cigaretter slocknar inte alltid av sig själva. Enligt social- och hälsovårdsministeriets föreskrift måste cigaretters brinnegenskaper testas och uppfylla de europeiska standarderna EN 16156:2010 ”Cigaretter – Bedömning av benägenhet att orsaka antändning – Säkerhetskrav” och EN ISO 12863:2010 ”Testmetod för bedömning av cigaretters benägenhet att orsaka antändning”.
En cigarett uppfyller kraven för att klassas som självsläckande om högst 25 procent av testpartiet brinner igenom hela sin längd vid testning med tio lager standardiserat filterpapper som underlag. (Källa: Valvira) Det innebär alltså att en produkt kan klassas som självsläckande även om en fjärdedel av partiet brinner helt.
Rökning innebär alltså många risker för hälsan – och även för brandsäkerheten. Här är några rekommendationer för rökare att beakta:
• Fimpa cigaretten ordentligt varje gång.
• Kasta aldrig en brinnande cigarett i naturen.
• Håll askkoppen på ett obrännbart underlag och töm den regelbundet.
• Även fimpar i en glasburk med lock kan börja brinna om locket inte sitter tätt och cigaretten inte är helt släckt.
• Placera inte fimpsamlare intill husväggar eller under tak – om fimparna börjar brinna kan elden snabbt och obemärkt sprida sig in i byggnadsstrukturen.
• Rök inte inomhus.
• Säkerställ att fimparna är helt släckta innan de kastas i blandavfall.
• Fimpa inte i blomkrukor eller andra kärl som innehåller brännbart material.
• Se upp så att fimpen inte faller mellan exempelvis springorna i en träaltan.