Hyppää sisältöön
Takaisin

Kemin sataman öljyntorjunta Ajoksessa on tullut päätökseen pelastuslaitoksen osalta

Julkaisuajankohta 20.2.2026 14.08
Tyyppi:Tiedote
Pelastusajoneuvo ajaa talvisessa kelissä.

Torstaina 12.2.2026 Kemissä tapahtuneen öljyvahingon torjuntatoimenpiteet kestivät viikon. Öljyä saatiin poistettua satama-alueelta n. 7500 litraa.

Lapin pelastuslaitos on päättänyt öljytorjuntatoimenpiteet Kemin Ajoksen satamassa 20.2.2026. Torstaina 12.2.2026 tapahtuneen öljyvahingon torjuntatoimenpiteet ovat kestäneet viikon. Pelastuslaitos on työskennellyt onnettomuuspaikalla päivittäin. Torjuntatoimia on tehty yhteistyössä muiden viranomaisten, satamatoimijoiden sekä ympäristöasiantuntijoiden kanssa. Yhteistoiminnan tavoitteena on ollut minimoida ympäristövaikutukset ja estää öljyn leviäminen satama-alueen ulkopuolelle.

Polttoöljyä on kerätty talteen mm. imuautoilla ja pelastuslaitoksen harjakeräimillä sekä öljynimetyspuomeilla. Öljyvahinko on luonteeltaan merkittävä, vaikka se on rajautunut satama-alueelle. Suurin osa vahinkopaikalla olleesta näkyvästä öljystä saatiin kerättyä merestä pois. Öljyä saatiin poistettua n. 7500 litraa. Öljyvahingon jälkitorjunnasta vastaa Kemin kaupunki yhteistyössä Kemin Satama Oy:n kanssa. Öljyn mahdollisia ympäristövaikutuksia monitoroidaan jatkossa säännöllisillä näytteenotoilla. Onnettomuuden tutkinta on kesken, tutkintavastuu on Rajavartiolaitoksella.

Jäätyvä sula, jääsohjo ja jäälautat haastoivat öljyntorjuntaa

Vaikeat olosuhteet ovat haastaneet öljyntorjuntaa. Alueella on ollut erittäin kylmät sääolosuhteet sekä satama-alueen jäätilanne on vaikeuttanut torjuntatoimia. Pakkanen ja jää ovat myös edellyttäneet erityistä varovaisuutta henkilöstön ja kaluston turvallisuuden varmistamiseksi. Pelastuslaitos arvioi päästön rajoittuneen pääosin vahinkopaikan läheisyyteen, johtuen satama-altaan jääolosuhteista.

Pelastuslaitos sai hälytyksen suuresta öljyvahingosta viikko sitten

Lapin pelastuslaitos sai torstaina 12.2.2026 aamulla klo 3.26 hälytyksen suuresta öljyvahingosta Kemin Ajoksen satamassa. Paikalle hälytettiin neljä pelastuslaitoksen yksikköä öljyntorjuntavarustuksella. Polttoöljyä oli päässyt mereen laivan tankkauksen yhteydessä alustavien arvioiden mukaan 7000–12000 litraa. Pelastuslaitos aloitti välittömästi öljyntorjuntatoimenpiteet.

Lappi

Uusimmat