Hyppää sisältöön
Takaisin

Vuoden työntekijät ja elämän siivet -palkinnot 2025

Julkaisuajankohta 16.5.2025 14.00
Tyyppi:Tiedote
Pohjois-Karjala
Kunniakirjoja ja mitaleja pöydällä. Käsi järjestelee tavaroita.

Pelastuslaitos tekee vuoden työntekijävalinnat henkilöstön ehdotusten perusteella ja tänä vuonna ehdotuksia tuli ennätysmäärä, yhteensä 111 kappaletta. Tämä on lähes puolet enemmän kuin edellisenä vuonna. Tunnustukset jaettiin Lieksan pelastusasemalla 16.4.2025 pelastuslaitoksen vuosipäivän juhlassa.

Vuoden pelastajaksi valittiin Simo Hirvonen Ilomantsista. Simon valinnan perusteluissa mainitaan, että Simo on innokas puurtaja, joka aktiivisella työotteella kehittää pelastustoimintaa. Lisäksi Simon kanssa on hienoa tehdä duunia. 

Vuoden ensihoitajaksi valittiin myös ilomantsilainen, Harri Jormanainen. Lempeällä Harrilla on vankka ammattitaito. Hän on tarmokas ja aina ystävällinen niin kollegoille kuin asiakkaille kellonajasta riippumatta.

Vuoden sopimuspelastajaksi valittiin Tuula Piironen Nurmeksesta. Tuula on todella innokas oppimaan uutta, hän on oikealla asenteella varustettu jalat maassa -tyyppi. Hänellä on vahva tausta myös kriisi- ja defusingtoiminnassa palokuntatyön ohella.

Tänä vuonna pelastuslaitos valitsi ensimmäistä kertaa vuoden positiivisen tyypin. Pelastuslaitoksen positiivisena tyyppinä palkitaan Iivari Okulow Joensuusta. Iivari on idearikas ja huikean positiivisella asenteella varustettu pelastaja. 

Pelastuslaitoksen henkilöstö on saanut ehdottaa omanlaistaan tai työhönsä motivoitunutta porukkaa vuoden työyhteisöksi. Tänä vuonna vuoden työyhteisöksi valittiin pelastuslaitoksen resurssihenkilöstö. Resurssihenkilöstöön kuuluu 12 ensihoitajaa ja neljä pelastajaa, joka liikkuvat joustavasti asemien ja työvuorojen välillä. He tuuraavat ja paikkaavat äkilliset ensihoitajien ja pelastajien sairastumiset ja poissaolot. Resurssihenkilöstö on yhdessä toimiva sakki, he tunnistavat tarpeen ja oman roolinsa. Lisäksi heillä on valmius liikkua joustavasti pelastusasemien- ja työvuorojenkin välillä. Heillä on taito selviytyä alati vaihtelevissa olosuhteissa. 

Ensihoidon kenttäjohtaja Tomi Kinnunen sai viime vuonna henkilöstön keskuudessa kiertävän näyttävän sulka hattuun -kiertopalkinnon tunnustuksena ensihoidon CBRNE-toiminnan kehittämisestä. Edellisen vuoden palkinnon saaja valitsee itselleen seuraajan ja vuonna 2025 sulan hattuun saa ensihoitaja Vesa Parviainen. Vesa on kantanut kortensa kekoon pitkällä ajalla, niin ensihoidon koulutusmateriaalin luomisessa, kuin vastuullisena kouluttajana läpi koko operatiivisen organisaation. Lisäksi "Pappa" Parviainen omalla rauhallisella olemuksellaan ja asiantuntijuudellaan lisää koko organisaation aineetonta pääomaa, mahdollistaen turvallisen oppimisympäristön kaikille tuleville ensihoidon ja pelastusalan ammattilaisille. 

Elämän siivet -palkinto ansiokkaasta toiminnasta

Pelastuslaitos myöntää Elämän siivet -palkinnon Markku Kärkkäiselle, Sami Kolehmaiselle, Marko ja Satu Krögerille, Pirjo Mieloselle ja Sulo Turuselle ansiokkaasta toiminnasta hätätilanteissa. He ovat toiminnallaan pelastaneet ihmishengen.

Lieksalainen Markku Kärkkäinen kuuli viereisestä tilasta, kun henkilöauto putosi keulastaan autonostimen päältä ja, että henkilö jäi puristuksiin auton keulan alle. Markku toimi esimerkillisesti tilanteessa, ohjeisti hätäilmoituksen tekemisessä ja ryhtyi pelastustoimenpiteisiin.

Joensuussa koiralenkillä ollut Sami Kolehmainen pelasti yhdessä muiden kohdalle osuneiden kanssa henkilön Pielisjoesta. Sami oli urheasti itse mennyt veteen pelastamaan veden varassa ollutta.

Marko ja Satu Kröger sekä Pirjo Mielonen aloittivat laadukkaan elvytyksen ja soittivat 112Suomi-sovelluksella apua Outokummussa vesistön jäällä tapahtuneeseen sairaskohtaukseen. Laadukkaan elvytyksen ansioista potilas pystyttiin kuljettamaan sairaalaan.

Yli 90-vuotias, lieksalainen Sulo Turunen pelasti poikansa hengen vetämällä hänet pois rakennuspalosta, kuunnellen samalla hätäkeskuksen ohjeistusta ja noudattamalla niitä. Sulo Turusen poika, Pekka Turunen oli ensin tehnyt alkusammutusta rakennuksen yläkerrassa ja pyytänyt isäänsä tekemään hätäilmoituksen, kunnes oli tuupertunut portaikkoon.

Pelastuslaitoksen henkilöstön ansiomerkit ja tunnustukset

Tilaisuudessa luovutetaan Suomen Leijonan ansioristit asemamestari Paavo Karviselle ja viestintäpäällikkö Mari Voutilaiselle, Suomen palopäällystöliiton ansioristi pelastusryhmän johtaja Jouko Miettiselle ja pelastuslaitoksen ansiolevyke Etelä-Karjalan pelastuslaitoksen valmiuspäällikkö Pasi Markkaselle.

Pohjois-Karjalan pelastusalanliitto jakoi seuraavat Suomen pelastusalan keskusjärjestön ansiomitalit:

Pelastusryhmänjohtaja Kari Kansala, Lieksa

Pelastaja-ensihoitaja Miika Kortelainen, Lieksa

Ensihoitaja Aleksi Sutinen, Lieksa

Pelastusryhmänjohtaja Erno Välijoki, Lieksa

Sopimuspelastaja Heikki Nylander, Lieksa

Sopimuspelastaja Sami Kotilainen, Lieksa

Pelastusryhmänjohtaja Semjon Regonen, Lieksa

Sopimuspelastaja Marko Pulkkinen, Lieksa 

Ensihoitomestari Kimmo Antila, Lieksa

Tietoa Lieksan pelastusasemasta

Vuonna 2011 valmistuneella Lieksan pelastusasemalla on parasta aikaa käynnissä aseman peruskorjaus- ja muutostyöt. Aseman muutokset valmistuvat kesän 2025 aikana. Pelastusasemalla tehdään tilajärjestelyjä, parannetaan naisten sosiaalitiloja ja on rakennettu erillinen 210 neliön suuruinen, puolilämmin varasto ja autohalli pelastustoimen ja varautumisen kalustoa varten.

Pelastusasema on Lieksan kaupungin omistama rakennus, jota Pohjois-Karjalan hyvinvointialue -Siun sote, Pohjois-Karjalan pelastuslaitos ja turvallisuuspalvelut vuokraa. Remontin yhteydessä parannetaan myös aseman kulunvalvontaa.

Uusimmat