Veneenkuljettajakoulutusta kehitettiin
Uusi koulutuskokonaisuus vahvistaa ja yhdenmukaistaa veneenkuljettajien osaamista toiminta-alueellamme.
Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos järjesti toukokuun alussa ensimmäisen oman, strukturoidun veneenkuljettajakoulutuksen alle 10-metristen veneiden kuljettajille.
Aiemmin pienempien veneiden kuljettajaosaaminen on perustunut pääosin perehdytykseen. Nyt sisäänajettu veneenkuljettajakoulutus pohjautuu Suomen Palopäällystöliiton Petoveko-hankkeeseen, jossa kehitettiin pelastustoimen venetoimintaan soveltuva koulutusmateriaali ja koulutettiin kouluttajia eri pelastuslaitoksille.
Hankkeen myötä liittoon perustettiin myös pelastusalan venetoiminnan toimikunta. Toimikunta edistää venetoimintaa ja siihen liittyvää koulutusta valtakunnallisesti.
Ensimmäiselle kurssille osallistui 16 pelastuslaitoksen työntekijää.
Teoriaa ja käytäntöä
Veneenkuljettajakoulutus on kattava setti teoriaa ja käytäntöä. Siihen sisältyy muun muassa navigointia, reittisuunnittelua, ohjaamotyöskentelyä ja ohjailuparin toimintaa.
Lisäksi perehdytään säädöksiin, turvallisuusasioihin sekä vaara- ja onnettomuustilanteisiin. Käytännön harjoituksissa keskitytään aluksen hallintaan ja toimintaan erilaisissa olosuhteissa.
Veneosaaminen on keskeinen osa pelastustoimintaa
Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen toiminta-alue on poikkeuksellisen merellinen. Alueella on noin 200 kilometriä rantaviivaa ja 762 järveä. Pelastuslaitoksen käytössä on 10 alusta erilaisiin pelastus- ja viranomaistehtäviin.
Det senaste
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande
Pressmeddelande