Oulussa Maikkulan alueella on rakennuspalo, josta aiheutunut terveydelle haitallista savua. Vaaratilanne ohi
Vaaratiedote
Ma 7.7.2025 18:55
Terveydelle vaarallista savua ilmassa. Oulussa Maikkulan alueella on rakennuspalo, josta aiheutuu terveydelle haitallista savua. Maikkulan alueella asuvia pyydetään pysymään sisätiloissa ja sulkemaan ikkunat ja ilmanvaihto sekä odottamaan lisätietoja sekä odottamaan tiedotetta vaaratilanteen päättymisestä.
Kanta-Hämeen pelastuslaitos
Omavalvonta
Tietoja Kanta-Hämeen pelastuslaitoksen omavalvonnasta. Omavalvontamme motto: "Savun hälvettyä tarkistamme kytkennät!"
Omavalvonta Kanta-Hämeen pelastuslaitoksella
Omavalvonta tulee järjestämislain mukaan toteuttaa osana palvelujen järjestämistä ja tuottamista. Omavalvonnan tavoitteena on varmistaa toteutunut palvelujen laatu, saatavuus ja vaikuttavuus sekä toiminnan lainmukaisuus.
Omavalvonta on laatutyötä, jolla kehitetään palvelutuotantoa tekemällä siitä havaintoja, sopimalla toimenpiteitä sekä viestimällä havainnnoista ja toimenpiteistä. Omavalvonta tuottaa tietoa palvelujen sisäisen valvonnan tarpeisiin.
Pelastuslaitoksen toimintaa pyritään integroimaan mahdollisimman laajasti hyvinvointialueen toimintaan, joten pelastuslaitoksen omavalvonnan periaatteet on kuvattu hyvinvointialueen omavalvontaohjelmassa. Pelastuslaitoksen omavalvonnan konkretia on kuvattu lain vaatimassa hyvinvointialueen pelastustoimen omavalvontaohjelmassa.