Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen lomakkeet ja ohjeet.
Tältä sivulta löydät pelastuslaitoksen asiakkaille suunnatut lomakkeet ja ohjeet kootusti. Lomakkeet ja ohjeet löytyvät myös asiayhteydestään verkkosivujen navigaatiosta.
PDF-lomakkeet täytät seuraavasti: avaa lomake ilmaisella Adobe Reader -ohjelmalla, täytä ja tallenna koneellesi. Lataa se sitten sähköpostiisi ja lähetä pelastuslaitokselle.
Paloturvallisuuden itsearviointi
Kerrostalojen paloturvallisuuden itsearviointi
Mikäli olet saanut pelastuslaitokselta kirjeen mukana saapuneen paloturvallisuuden itsearviointilomakkeen, niin olet velvollinen suorittamaan itsearvioinnin omistamassasi tai hallinnoimassasi kiinteistössä. Muista palauttaa lomake pelastuslaitokselle. Vastaajan tulee olla hallintolain (434/2003 11 §) mukainen asianosainen, eli hallituksen jäsen, isännöitsijä tai muu hallituksen valtuuttama taho.
Ennen lomakkeen täyttämistä suosittelemme tutustumaan kerrostalon palotarkastuksen itsearvioinnin toiminta-ohjeeseen sekä kerrostalon paloturvallisuusoppaaseen:
Itsearviointilomakkeen voi lähettää myös postitse, mikäli sähköisen lomakkeen täyttäminen ei ole mahdollista, tulosta Kerrostaloyhtiön itsearviointilomake (pdf), täytä se ja lähetä kirjekuoressa osoitteeseen:
Varsinais-Suomen Pelastuslaitos/Riskienhallinta Eerikinkatu 35 20100 Turku
Pelastuslaitos suorittaa pistokoeluontoista valvontaa kohteisiin vastausten oikeellisuuden varmistamiseksi. Etenkin, mikäli lomaketta ei palauteta.
Mikäli olet saanut pelastuslaitokselta kirjeen mukana toimitetun paloturvallisuuden itsearviointilomakkeen, olet velvollinen suorittamaan itsearvioinnin omistamassasi tai hallinnoimassasi kiinteistössä. Täytä sähköinen, tai kirjeen mukana tullut paperinen itsearviointilomake ja lähetä se pelastuslaitokselle. Voit myös pyytää palotarkastajaa tekemään tarkastuksen. Noudatathan palautusohjeita.
Ennen itsearvioinnin tekemistä ja lomakkeen täyttämistä suosittelemme tutustumaan pientalon paloturvallisuusoppaaseen.
Viestiin vapaamuotoinen selostus tapahtuneesta sekä päivämäärä ja osoite, jotta voimme identifioida tietopyynnön oikein. Jätä viestiin myös nimesi sekä yhteystietosi, jotta voimme tarvittaessa olla sinuun yhteydessä.
Onnettomuusselosteen valmistumiseen menee noin 2-4 viikkoa onnettomuudesta. Pelastuslaitokselta ei tule automaattista ilmoitusta, kun seloste on valmis.
Pelastuslaitos ei toimita onnettomuustietoja automaattisesti vakuutusyhtiöille.