Pelastustoiminta on käynnistynyt Loviisan uudella pelastusasemalla 29.9.2025
Vanha pelastusasema Loviisan Kirkkokadulla on sulkenut ovensa, ja pelastustoiminnan, ensihoidon ja riskienhallinnan palvelut ovat käynnistyneet uudella pelastusasemalla Hitsaajantie 1:ssä maanantaista 29.9.2025 lähtien.
Uusi pelastusasema täyttää pelastuslaitoksen vaatimukset tilojen, toimintojen ja sijainnin osalta. Aseman sijainti moottoritien läheisyydessä Loviisan uudella teollisuusalueella takaa hyvät ja sujuvat yhteydet eri puolille aluetta. Alueen asukkaiden palveluihin muutto uusiin tiloihin ei vaikuta.
Loviisan pelastusaseman henkilöstö muuttaa uudelle asemalle iloisissa tunnelmissa. Uusia, nykyaikaisia tiloja on henkilöstön keskuudessa odotettu. Esimerkiksi huoltotehtävien tekeminen helpottuu ajanmukaisissa tiloissa. Toimistotyötilat ja pelastusaseman valmiustilat ovat aiempaa paremmat uudella asemalla. Pelastuslaitoksen käytöstä vapautuvat tilat Kirkkokadulla siirtyvät Loviisan kaupungin omaan käyttöön.
Loviisaan valmistunut asema edustaa uudenlaista viranomaisyhteistyötä, jossa pelastustoimi ja poliisi toimivat saman katon alla. Loviisan yhdistetty pelastus- ja poliisiasema vihitään virallisesti käyttöön kutsuvierastilaisuudessa 16.10.2025. Poliisin lupapalvelut ja rikosilmoitusten vastaanotto ovat toimineet uudella pelastusasemalla jo 4.9.2025 lähtien.